You are currently viewing פונדקאות בארה"ב וההבדלים מול שאר העולם
פונדקאות בארה"ב וההבדלים מול שאר העולם

הבאת ילד לעולם באמצעות הליך פונדקאות היא לא פעם המוצא היחיד עבור לא מעט זוגות הטרוסקסואליים, חד מיניים והורים יחידנים המבקשים להגשים את חלומם ולהפוך להורים. בשנים האחרונות גוברת המודעות לפונדקאות, אפשרויותיה ומוגבלויותיה בישראל ובשאר העולם. סוגיות רבות הנוגעות בנושא נדונות ומדוברות באמצעי התקשורת השונים המספקים בדרך זו מענה לשאלות ולדילמות הניצבות בפני הזוגות העומדים בפני החלטה גורלית זו, כמו גם להורים המיועדים שכבר מצויים בעיצומו של התהליך.

 

פונדקאות בארה"ב

מה ההיסטוריה של תחום הפונדקאות?

צריך להבין שעד לפני מספר שנים מרבית המדינות שדרכן המעוניינים בהליך הפונדקאות, בין אם מדובר בזוגות הטרוסקסואליים, חד מיניים או הורים יחידנים, היו מדינות במזרח הרחוק כמו נפאל, תאילנד והודו. בשנים האחרונות, בעקבות שינויים גלובליים, הצטמצמו האפשרויות האלו באופן ניכר ויעדים אחרים נכנסו לתמונה, בעיקר מדינות מזרח אירופאיות כדוגמת גיאורגיה ואוקראינה, אך מדינות אלו אינן מותירות לזוגות שאינם הטרוסקסואליים לבצע את הליך הפונדקאות בתחומן.

>>> מידע על פונדקאות באוקראינה

>>> פונדקאות בגאורגיה

>>> פונדקאות בישראל

 

לאור כך, נהפכה אמריקה לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות בענף הפונדקאות ולמוצא הכמעט יחידי לכל אדם שחפץ להתחיל בהליך פונדקאות ולהפוך להורה גאה. בחינת היתרונות והחסרונות של הפונדקאות בארצות הברית מבהירה עוד יותר מדוע זוגות גאים, כמו גם אבות גאים יחידנים בוחנים את האפשרות הזו ברצינות רבה.

יתרונות הפונדקאות בארצות הברית

לפני הכל, עובדה חשובה ורלוונטית מאוד – ארצות הברית לא מתנהלת כיישות ממשלתית אחת אלא מחולקת ל- 50 מדינות (לא כולל אלסקה והוואי). לכל אחת מהן מערכת חוק ומשפט נפרדת. וכך ישנן מדינות רבות המאפשרות תהליכי ביצוע פונדקאות בתחומן ומדינות רבות שלא מאפשרות זאת. במדינות שמאפשרות את הליך הפונדקאות, הוא מאושר לכל האוכלוסייה ובתוכה זוגות גאים והורים יחידנים, ללא הבדל דת, גזע, נטייה מינית ומין. כמו כן, רמת שירותי הרפואה בארה"ב היא מהגבוהות בעולם המערבי, וספציפית בתחום הפריון, ונעשה בהם שימוש בטכנולוגיות מתקדמות וחדשניות המאפשרות קיום ההליך בראש שקט ובידיים טובות ומקצועיות.

לבסוף, הרכב האוכלוסייה בארצות הברית הוא מהגדולים והמגוונים בעולם. במדינה חיים נכון לרגע כתיבת שורות אלה בערך כ- 330 מיליון איש. הפתיחות לנושא רחבת היקף ומאגר תורמות הביציות והמועמדות לפונדקאות במדינה הוא עצום, ובשונה מישראל למשל – אינו מהווה גורם לעיכוב ביציאת ההליך לדרך. גדול יותר, במקרה הזה, הוא אכן טוב יותר.

חסרונות הפונדקאות בארצות הברית

על אף היתרונות הרבים והמשמעותיים, ישנם שני חסרונות מהותיים לביצוע הליך הפונדקאות בארצות הברית למעוניינים בכך – המרחק הגדול מישראל והעלות הגבוהה הנלווית לכך. כידוע, ארצות הברית נמצאת בקצהו השני של כדור הארץ. הנקודה הקרובה ביותר לישראל נמצאת במרחק של לא פחות מ- 12 שעות טיסה רציפה. ההחלטה על ביצוע ההליך שם כרוכה בהבדלי שעות מהותיים שעלולים לסבך ולהעיב על שמירה על קשר רציף עם האם המיילדת והצוות הרפואי, בניתוק פוטנציאלי מקרובי המשפחה בעת השהייה שם, הרי לא כולם יוכלו להצטרף אל הרגע המרגש בחייו של הזוג או ההורה היחידני.

הטיסות לארה"ב יקרות וממושכות ועלויות השהייה שם גבוהות. על המעוניינים בהליך הפונדקאות שם להתכונן גם בהיבט הכלכלי ובהינתן וההחלטה נלקחה לבצע את ההליך שם, להיות מוכנים מכל הבחינות ולעמוד בה.
מדובר, תרתי משמע, בהחלטה הרת גורל. ישנם שיקולים רבים – כלכליים, רגשיים ופרוצדורליים – שצריכים להיכנס אל תוך המשוואה ולהילקח בחשבון לפני שמקבלים את ההחלטה הסופית. על המעוניינים להתחיל בהליך לבחור נכון להם לעשות – גם אם זה בקצה השני של העולם.

המאמר נכתב על ידי :

מינה יולזרי - מרכז להורות
מינה יולזרי

מנהלת את המרכז להורות באמצעות פונדקאות

בעלת תואר ראשון במדעי ההתנהגות מאוניברסיטת בן גוריון
סיימתי תוכנית הסבה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב
תואר שני בעבודה סוציאלית בהתמחות של טיפול משפחתי וזוגי מאוניברסיטת תל אביב
סיימתי קורס גישור וקורס בהנחיית קבוצות

עדה אטיאס - מרכז להורות
עדה אטיאס

מנהלת את המרכז להורות באמצעות פונדקאות

בעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת בן גוריון
תואר שני בעבודה סוציאלית בהתמחות של טיפול משפחתי וזוגי מאוניברסיטת תל אביב
סיימתי קורס דו שנתי בהנחיית קבוצות

בואו נדבר - הקפה עלינו :)

  אשמח לקבל מידע שיווקי

  תינוקות מפונדקאות - מרכז להורות

  למעלה מ-1500 תינוקות בריאים להורים מאושרים

  עדה אטיאס: 052-2907889 | מינה יולזרי: 052-2907322
  Call Now Button דילוג לתוכן
  1

  אם החלטתם להגשים את חלומכם להיות הורים באמצעות פונדקאות – הגעתם למקום הנכון.

  נשמח אם תשאירו לנו פרטים ואנו ניצור קשר במהלך 24 השעות הקרובות.

   אשמח לקבל מידע שיווקי

   ×