You are currently viewing פונדקאות ליחידים
פונדקאות ליחידים

כיום ישנה תופעה חדשה שצוברת תאוצה ובה רווקים יחידים, הטרוסקסואליים ולהט"בים כאחד, המעוניינים להגשים חלום ולהפוך להורים. במה התהליך כרוך, מהם החוקים והתנאים לגביהם בישראל ואיפה אפשר לעשות את תהליך הפונדקאות?

פונדקאות ליחידים

הורה יחידי – מה פירוש?

פונדקאות היא הליך בין שני צדדים: הורים מיועדים ופונדקאית, או כמו במקרה עסקינן – הורה יחידי ופונדקאית. לשני הצדדים יש זכויות בתוך התהליך שמטרתו הסופית היא הבאת חיים לעולם. לפי חוק הסכמים לנשיאת עוברים הורה מיועד הם זוג או אישה ללא בן\בת זוג המתקשרים עם אם נושאת לשם הולדת ילד. הגדרת הורות יחידנית היא מבנה ייחודי של הורות שבו אדם, גבר או אישה, יוצר משפחה לבדו. בעוד בחלק מההגדרות של משפחות חד הוריות נכלל כל הורה שמגדל ילד, בדרך כלל בעקבות שינויים במודל הדו-הורי: פרידה, גירושין, התאלמנות, עגינות והורה רווק\ה.

האם גברים יחידים יכולים להפוך לאבות על פי חוק בישראל?

ככלל, אזרחים ישראלים אשר מעוניינים להתחיל בתהליך פונדקאות בישראל נדרשים לקבל אישור זכאות מוועדת הפונדקאות במשרד הבריאות. בשלב הראשון נבחנת בוועדה זכאותם לפי הוראות חוק הפונדקאות, ובשלב השני מאושר ההסכם שנחתם בין ההורה המיועד לאם הפונדקאית. לצערנו, כיום גברים יחידים אינם זכאים להתחיל בהליך פונדקאות בישראל, אם כי מתקיים דיון משפטי בבג"ץ על הנושא. אז התשובה היא "בינתיים לא, אך אין לדעת מה יוליד יום".

האם נשים יחידות יכולות להפוך לאימהות בישראל?

על פי החוק בישראל הזכאים לפונדקאות הם איש ואישה תושבי ישראל וכן אישה יחידנית תושבת ישראל. חשוב לדעת כי הזכאות לפונדקאות קיימת אך ורק במקרים בהם לאם המיועדת יש בעיות רפואיות בגינן אינה יכולה להיכנס להריון או לשאת הריון. אז התשובה היא "בהחלט. אך בקיום תנאים מסוימים בלבד".

האם יחידים להט"בים יכולים להפוך להורים בישראל?

החוק הישראלי המסדיר פונדקאות אינו מתיר לזוגות מאותו המין או יחידים מהקהילה הלהט"בית לעבור תהליך של פונדקאות בישראל. עם זאת, ב- 11 ביולי 2021 פסק בג"ץ כי תיקון חוק הפונדקאות שנחקק ב- 2018 שהפלה זוגות חד מיניים וגברים יחידניים המעוניינים בהליך פונדקאות, יתוקן בהוראת בג"ץ בתיקון שיאפשר אף ליחידים להט"בים לאמץ ילדים, אשר אמור להיכנס לתוקף בינואר 2022. אז התשובה היא "עדיין לא, ונחכה לראות מה יהיה עם החוק החדש".

מה הזכויות המגיעות לאם יחידנית בישראל?

כיום ישנן זכויות רבות להן זכאית אם חד הורית בישראל, ומעבר לזכויות בביטוח לאומי כמו חופשת לידה, דמי לידה וכד', יש זכויות והטבות נוספות, ביניהן:

הטבות במיסוי – אם חד הורית זכאית לתוספת של נקודת זיכוי נוספת מעבר לנקודות להן היא זכאית בגין כל אחד מילדי המשפחה שגילם אינו עולה על 18 שנה. מסכום מס ההכנסה שעל אם עובדת לשלם בשנה, יקוזז השווי הכספי של כל נקודות הזיכוי (הן מכוח היותה חד הורית והן מנקודות זיכוי נוספות להן היא זכאית). במכפלת שווי שנתי של נקודות זיכוי.

ימי מחלה נוספים – אם יחידנית בישראל זכאית לקבל, בנוסף לשמונה ימי מחלה להם זכאי כל הורה – תוספת של שמונה ימי מחלה נוספים בגין מחלת הילד. אם הילד בעל מוגבלות שדורשת סיוע צמוד – זכאית האם היחידנית לתוספת של עוד 15 ימי מחלה בשנה.

הנחה בארנונה – אם חד הורית זכאית להנחה של עד 20% בארנונה, בהתאם להחלטת הרשות המקומית, ולהנחה של עד 70% אם היא בעלת זכאות להבטחת הכנסה, או אם היא זכאית לתשלום מזונות מהמוסד לביטוח לאומי.

איפה בעולם אבות יחידים יכולים להפוך להורים?

כאמור, בישראל של שנת 2021 גברים יחידניים לא יכולים להפוך עדיין להורים, אך במדינות כמו ארה"ב, קנדה ואף אלבניה מכל המדינות בעולם – ההליך מאופשר וחוקי ואלו המדינות בהן תוכלו להפוך לאבות גאים על פי חוק.

"המרכז להורות באמצעות פונדקאות" מלווה במשך 25 שנים אלפי זוגות ויחידים בדרכם להפוך להורים מאושרים, החל משלב החלום ועד להגשמתו כשהם חובקים תינוק חמוד, בריא ומהמם. כמטפלות משפחתיות מוסמכות ובעלות תואר שני, עדה אטיאס ומינה יולזרי – בעלות ומנהלות המרכז מביאות איתן ערך מוסף משמעותי: הן מאפשרות לזוגות וליחידים לצלוח את התהליך הרגשי בצורה המיטבית ולהגיע בשלים ומוכנים יותר אל תפקידם החדש כהורים.

המאמר נכתב על ידי :

מינה יולזרי - מרכז להורות
מינה יולזרי

מנהלת את המרכז להורות באמצעות פונדקאות

בעלת תואר ראשון במדעי ההתנהגות מאוניברסיטת בן גוריון
סיימתי תוכנית הסבה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב
תואר שני בעבודה סוציאלית בהתמחות של טיפול משפחתי וזוגי מאוניברסיטת תל אביב
סיימתי קורס גישור וקורס בהנחיית קבוצות

עדה אטיאס - מרכז להורות
עדה אטיאס

מנהלת את המרכז להורות באמצעות פונדקאות

בעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת בן גוריון
תואר שני בעבודה סוציאלית בהתמחות של טיפול משפחתי וזוגי מאוניברסיטת תל אביב
סיימתי קורס דו שנתי בהנחיית קבוצות

 

בואו נדבר - הקפה עלינו :)

  אשמח לקבל מידע שיווקי

  תינוקות מפונדקאות - מרכז להורות

  למעלה מ-1500 תינוקות בריאים להורים מאושרים

  עדה אטיאס: 052-2907889 | מינה יולזרי: 052-2907322
  Call Now Button דילוג לתוכן
  1

  אם החלטתם להגשים את חלומכם להיות הורים באמצעות פונדקאות – הגעתם למקום הנכון.

  נשמח אם תשאירו לנו פרטים ואנו ניצור קשר במהלך 24 השעות הקרובות.

   אשמח לקבל מידע שיווקי

   ×