You are currently viewing קידום חוק פונדקאות ללהט"בים
קידום חוק פונדקאות ללהט"בים

בחודש יולי 2021 קבעו שופטי בג"ץ פה אחד כי המדינה חייבת לתקן את חוק הפונדקאות בגלל האפליה של גברים יחידים ובני זוג מאותו מין. שופטי בג"ץ הקציבו למחוקק הישראלי שנה לתיקון החוק, ובחלוף הזמן שהוקצב הם פסקו בהחלטה דרמטית כי יש לאפשר תהליכי פונדקאות בישראל גם לחברי קהילת הלהט"ב.

קידום חוק הפונדקאות ללהט"ב

כדאי לדעת כי המדינה מסרה לבג"ץ את התשובה המשלימה במסגרת הדיונים שהתקיימו בנושא חוק הפונדקאות, כאשר שר הבריאות החדש ניצן הורוביץ צירף את תגובתו למענה מטעם המדינה, ובתגובתו הוא ציין כי מאחר ואין היתכנות פוליטית לקידום חקיקה בנושא כך שהלהט"בים יוכלו לבצע פונדקאות בישראל, עדיף שבית המשפט יפסוק בנושא.

בית המשפט קובע שיש לאפשר פונדקאות לבני זוג מאותו מין

לאורך השנים חברי קהילת הלהט"ב מוחים בגין אפלייתם בחוק הפונדקאות. תהליך הפונדקאות מאפשר להורים המיועדים להגשים חלום ולהביא ילד לעולם. חוק הפונדקאות הנוכחי בישראל מפלה את חברי הלהט"ב ורק זוגות שהם גבר ואישה ונשים יחידניות יכולות לעבור את התהליך בארץ.
לאורך השנים חברי הלהט"ב שרצו להביא ילד לעולם נאלצו להשקיע סכומי עתק כדי להגשים את חלומם, והם נאלצו לעבור את התהליך במדינות המאפשרות זאת כמו ארצות הברית וקנדה.
בית המשפט העליון דן לא פעם בעתירות שהוגשו נגד חוק הפונדקאות בישראל, וגם שר הבריאות הורוביץ ששימש כחבר כנסת מטעם מפלגת מרץ פעל רבות לשינוי החוק ולמניעת האפליה. יש לציין כי בג"ץ קבע ביולי 2021 כי הוראות הסדר הפונדקאות שנקבעו בחוק ההסכמים לנשיאת עוברים ובהוראות של חוק תרומת ביציות – מהוות פגיעה בלתי מידתית בזכויות השוויון ובזכות להורות עבור חברי הלהט"ב, לכן ההוראות הפוגעניות אינן חוקתיות.
למעשה, בתשובה שהגישה המדינה לבג"ץ לאחר הקצבת שנה למענה בנושא זה, המדינה בחרה להשמיע שני קולות. היועץ המשפטי לממשלה ניסח תגובה המבקשת מבית המשפט לתת סעד לעותרים כדי למגר את האפליה הקיימת בחוק הסכמי לנשיאת עוברים, ושר הבריאות הבהיר בתשובתו לבג"ץ כי אם בית המשפט קבע כבר שהחוק מפלה, ומאחר ואין היתכנות פוליטית בכנסת לתיקון העוול שנוצר בחוק הפונדקאות, הרי חובתו של בית המשפט לפסוק בנושא ולספק סעד פרקטי לעותרים.

מחאה המונית עקב האפליה בחוק הפונדקאות

חשוב לדעת כי לא מעט עתירות הוגשו לבית המשפט העליון בגין האפליה המובנית בחוק הסכמים לנשיאת עוברים, בגלל העובדה שהחוק בארץ מאפשר רק לזוגות סטרייטים (גבר ואישה) ונשים יחידניות עם זיקה גנטית ליילוד, לעבור את התהליך בישראל.
כדאי להתייחס לניסוח של השופט עוזי פוגלמן שכתב בפסיקה שקצבה שנה למדינה לתקן את החוק כי הסדר הפונדקאות הקיים פוגע בגברים רבים המעוניינים לעבור תהליך פונדקאות בארץ. לדבריו החוק הקיים פוגע גם בכבודם של זוגות מאותו מין ובגברים היחידים מקהילת הלהט"ב. לדבריו, ההסדר הקיים אימץ תפיסה חברתית בעייתית לפיה להורות הנשית יש עדיפות על פני הורות גברית, לכן זהו מצב של מסר שלטוני בעייתי, מפלה ופוגעני, ומחובתה של המדינה לכבד כל תא משפחתי וכל צורת חיים.

גם נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, הוסיפה לתשובת בג"ץ כי בעידן בו אנו חיים, כאשר המדע מתקדם במהירות וחדשות לבקרים יש חידושים טכנולוגיים המשפיעים על חיינו, יש להתייחס גם לחידושים שנעשו בתחום הפריון וההולדה. לדבריה החוק בישראל חייב להכיר בכבוד האדם ובערך המוסרי של רצונותיו ובחירותיו, לכן אין להגביל ולהפלות גבר יחיד או גבר הנמצא בזוגיות עם גבר אחד, מאחר וגם ללהט"ב יש כמיהה עצומה להביא ילד לעולם, וכמיהת הזוגות החד מיניים והגברים היחידניים אינה נופלת בחשיבותה מהכמיהה של אישה שאינה יכולה ללדת בגלל סיבה רפואית.

 

המאמר נכתב על ידי :

מינה יולזרי - מרכז להורות
מינה יולזרי

מנהלת את המרכז להורות באמצעות פונדקאות

בעלת תואר ראשון במדעי ההתנהגות מאוניברסיטת בן גוריון
סיימתי תוכנית הסבה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב
תואר שני בעבודה סוציאלית בהתמחות של טיפול משפחתי וזוגי מאוניברסיטת תל אביב
סיימתי קורס גישור וקורס בהנחיית קבוצות

עדה אטיאס - מרכז להורות
עדה אטיאס

מנהלת את המרכז להורות באמצעות פונדקאות

בעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת בן גוריון
תואר שני בעבודה סוציאלית בהתמחות של טיפול משפחתי וזוגי מאוניברסיטת תל אביב
סיימתי קורס דו שנתי בהנחיית קבוצות

בואו נדבר - הקפה עלינו :)

  אשמח לקבל מידע שיווקי

  תינוקות מפונדקאות - מרכז להורות

  למעלה מ-1500 תינוקות בריאים להורים מאושרים

  עדה אטיאס: 052-2907889 | מינה יולזרי: 052-2907322
  Call Now Button דילוג לתוכן
  1

  אם החלטתם להגשים את חלומכם להיות הורים באמצעות פונדקאות – הגעתם למקום הנכון.

  נשמח אם תשאירו לנו פרטים ואנו ניצור קשר במהלך 24 השעות הקרובות.

   אשמח לקבל מידע שיווקי

   ×